Kościół Bożego Ciała w Makowie Mazowieckim

Zalew na Orzycu

Kahał - Gmina żydowska w Makowie Mazowieckim

Cmentarz-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Makowie Mazowieckim

Gotycko-renesansowy kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (XVII w.) w Karniewie

Barokowy, drewniany kościół Świętego Ducha (1694) w Węgrzynowie

Stadnina Koni w Krasnem

Park Dworski w Krasnem

Kowalskie tradycje w Krasnosielcu
Niby zwykła wieś, a jednak... mazowieckie zagłębie kowalstwa artystycznego. W Krasnosielcu pracują trzy kuźnie, w których powstają arcydzieła. Od 1786 r. prym wiedzie rodzina Kuplickich. Krzysztof Kuplicki, właściciel firmy Kuplicki & Synowie, należy już do siódmego pokolenia w tej rodzinie, które wykonuje ten ciężki fach. Pracuje wraz ze starszym synem Andrzejem (ósme pokolenie), a wkrótce być może dołączy do nich drugi syn, który dopiero uczy się kowalskiego rzemiosła. Z tego samego pnia wywodzi się pan Przemysław Kuplicki, stryjeczny brat pana Krzysztofa. Ma własną kuźnię przy ulicy Mostowej. Tradycje innego rodu miejscowych kowali kontynuuje pan Piotr Goliaszewski. Kowalem był już jego pradziadek, i choć pan Piotr zamierzał wybrać inną profesję, to jednak właśnie w jego kuźni powstają dziś prawdziwe cuda nawiązujące do stylistyki secesyjnej. Wprawdzie krasnosieleccy kowale są niezwykle zajęci, ale zapewniają, że znajdą trochę czasu, by pokazać turystom swoją pracę i jej owoce.
Rezerwat przyrody

W ostatnim czasie wybudowano ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną "Z lasem za pan brat". Trasa ścieżki rozpoczyna się w miejscowości Nowy Krasnosielc i przebiega wśród zróżnicowanego środowiska leśnego prowadząc do rezerwatu "Zwierzyniec". Ścieżka jest podzielona na dwie części. Pierwsza z nich, o długości ok. 2,9 km stanowi szlak pierwszy. Druga - 4-kilometrowa część nadaje się również na wycieczki rowerowe. W ramach całej ścieżki edukacyjnej powstało 18 przystanków dydaktycznych.
Młyn wodny w Bogatem
Zespół klasztoru w Przasnyszu

Zespół klasztoru, dawniej Bernardynek, obecnie Kapucynek z kościołem św. św. Klary i Józefa (1609- 1616) i klasztorem (1609-1616).
Gotycka dzwonnica (XV w.) w Przasnyszu
Dzwonnica (XV w., przebudowana XVI/XVII w.).
Park miejski (XIX w.) dawniej ogród spacerowy w Przasnyszu

Muzeum romantyzmu w Opinogórze

Od 2008 r. w parku stoi, wzniesiony w oparciu o projekt Józefa Gałęzowskiego sprzed stu lat, Dwór , w którym można oglądać wystawę poświęconą polskiemu romantyzmowi.
Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego (1812-1859), dramatopisarza (autora "Nie-Boskiej Komedii", 1835) i poety, którego obszerna korespondencja jest dziś uznawana za szczytowe osiągnięcie polskiej epistolografii romantycznej. W muzeum gromadzone są też pamiątki epoki napoleońskiej. Tradycyjnie temat ten zajmował poczesne miejsce w siedzibach opinogórskiej gałęzi rodu Krasińskich, od czasu udziału ojca poety, Wincentego, jako dowódcy pułku szwoleżerów w kampanii napoleońskiej.
Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Gołotczyźnie
